Councillor Andrew Steed

Councillor Andrew Steed
06 May 2010
06 May 2010
Liberal Democrats
Southfield
27 Valetta Road
Acton
W3 7TQ
07736 649 664
Biography

Background:

Place of birth Isle of Wight.   University of Sheffield, Kings College London and the Royal Military Academy at Sandhurst.  Previous employers: Harrods and Edward Stanford Limited, currently working for Marco Polo Travel Publishing Limited.

Political Career:

Councillor - Ealing Council 2010

Election History

ElectedRetiredReason
Thu 6 May 2010  

Party Representation History

PartyRepresentation FromRepresentation To
Liberal DemocratsThu 6 May 2010

Ward Representation History

WardRepresentation FromRepresentation To
SouthfieldThu 6 May 2010

Current Committee Memberships

CommitteeRoleJoining Date
Data pager
Data pager
12
 Page 1 of 2, items 1 to 5 of 6.
Full Council Member04 April 2013
Health and Adult Social Services Standing Scrutiny Panel Member11 June 2014
Pension Fund Panel Member15 May 2012
Planning Committee Member14 May 2015
Scrutiny Review Panel 2 (Licensing Policy) Member09 May 2017

Past Committee Memberships

Current Outside Body Appointments

Not a current member of any Outside Body.

Past Outside Body Appointments

Not a past member of any Outside Body.

Personal Register of Interests

Date of NoticeReceipt by Monitoring Officer 
24 May 201402 September 2014 View

Meeting Declarations

DateTitleNotes
No records to display.
DateFromDescriptionValue
Wed, 27 Feb 2013 Hospitality:- Continental style breakfast and two course lunch received when I attended the Pension Training Session on 27th February 2013. 

Surgery details:

1st Saturday of the month @ 10.00am – 12 noon

St Alban’s Church Hall

South Parade

Chiswick

London W4 5LG