Skip to main content

Committees

Standards Committee

This Committee promotes and maintains high standards of conduct by councillors and co-opted members. It determines allegations referred to it under the Council's Standards Procedures, that a member or co-opted member has failed to comply with the Local Code of Conduct for Councillors.
14 May 2013 - onwards
Fixed
All
  • Meetings
  • Members
  • Other Information
  • Standards Procedure

Members

PartyNameRoleMembership DatesAttendance
Labour
Councillor Sitarah Anjum Member 22/05/2018 - current 75%
Labour
Councillor Josh Blacker Member 19/05/2021 - current 0%
Liberal Democrats
Councillor Gary Busuttil Member 22/05/2018 - current 50%
Labour
Councillor Kamaljit Dhindsa Member 19/05/2021 - current 0%
Labour
Councillor Timothy Murtagh Chair 22/05/2018 - current 75%
Labour
Councillor Kamaljit Kaur Nagpal Member 22/05/2018 - current 0%
Labour
Councillor Swaran Padda Member 19/05/2021 - current 0%
Labour
Councillor Kamaldeep Sahota Member 22/05/2018 - current 50%
Conservative
Councillor Gregory Stafford Member 14/05/2019 - current 50%

Appointees

Appointee NameAppointee RoleAppointee Membership DatesAppointee Attendance
Karen Quayle Independent Person 01/03/2022 - current 0%
Ms Oumou Sall Independent Person 30/04/2013 - current 88%

Substitutes

No Substitute information needs to be specified as the Substitution type is all. Any elected member may substitute.
Linda Zimmerman
democraticservices@ealing.gov.uk
020 8825 6253

Other Information