Skip to main content

Committees

General Purposes Committee

To exercise any council side functions not falling within the remit of any other committee . To exercise part or all of any cabinet function that is referred to the Committee by the joint agreement of the Chair and the relevant cabinet member(s) following consultation with the relevant shadow cabinet member(s). To approve minor changes to the constitution, on recommendation from the monitoring officer.
01 January 2016 - onwards
Fixed
All
  • Meetings
  • Members
  • Other Information

Meetings

Scheduled Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatusCalendar
12
Page 2 of 2, Displaying meetings 11 to 19 of 19 meetings found in selected date range
29 June 202018:0020:00Virtual meetingOccurred
30 July 202018:0020:00Virtual MeetingOccurred
17 November 202019:0021:00Meeting rearranged for 9 December 2020Scheduled
09 December 202018:0020:00Virtual Meeting details to be providedOccurred
28 January 202118:0020:00Virtual Meeting details to be providedOccurred
16 February 202119:0021:00Virtual via ZOOMOccurred
01 April 202119:0021:00Meeting cancelled as no business to discussScheduled
28 July 202119:0021:00TBAScheduled 
24 November 202119:0021:00TBAScheduled 

Members

PartyNameRoleMembership DatesAttendance
Labour
Councillor Mohammad Aslam Member 07/05/2019 - current 67%
Liberal Democrats
Councillor Jon Ball Member 22/05/2018 - current 100%
Labour
Councillor Ranjit Dheer Member 22/05/2018 - current 78%
Labour
Councillor Kamaljit Kaur Nagpal Chair 22/05/2018 - current 100%
Labour
Councillor Miriam Rice Vice-Chair 22/05/2018 - current 89%
Labour
Councillor Gareth Shaw Member 22/05/2018 - current 100%
Labour
Councillor Sarah Rooney Member 07/05/2019 - current 83%
Conservative
Councillor Nigel Sumner Member 22/05/2018 - current 67%
Labour
Councillor Hitesh Tailor Member 07/05/2019 - current 100%

Appointees

NameRoleMembership DatesAttendance
Ms Dippy Chaudhary Member 09/12/2020 - current 100%
Mr Ian Patterson Member 09/12/2020 - current 100%

Substitutes

No Substitute information needs to be specified as the Substitution type is all. Any elected member may substitute.
Keith Broomfield
BroomfieldK@ealing.gov.uk
020 8825 6269

Other Information