Skip to main content

Committees

General Purposes Committee

To exercise any council side functions not falling within the remit of any other committee . To exercise part or all of any cabinet function that is referred to the Committee by the joint agreement of the Chair and the relevant cabinet member(s) following consultation with the relevant shadow cabinet member(s). To approve minor changes to the constitution, on recommendation from the monitoring officer.
01 January 2016 - onwards
Fixed
All
  • Meetings
  • Members
  • Other Information

Members

PartyNameRoleMembership DatesAttendance
Labour
Councillor Praveen Anand Vice-Chair 18/05/2021 - current 0%
Liberal Democrats
Councillor Jon Ball Member 22/05/2018 - current 100%
Labour
Councillor Ranjit Dheer Member 22/05/2018 - current 70%
Labour
Councillor Swaran Padda Chair 18/05/2021 - current 100%
Labour
Councillor Miriam Rice Member 22/05/2018 - current 90%
Labour
Councillor Kamaldeep Sahota Member 18/05/2021 - current 100%
Labour
Councillor Gareth Shaw Member 22/05/2018 - current 100%
Conservative
Councillor Nigel Sumner Member 22/05/2018 - current 60%
Labour
Councillor Hitesh Tailor Member 07/05/2019 - current 86%

Appointees

Appointee NameAppointee RoleAppointee Membership DatesAppointee Attendance
Vacancy    
Vacancy    

Substitutes

No Substitute information needs to be specified as the Substitution type is all. Any elected member may substitute.
Keith Broomfield
BroomfieldK@ealing.gov.uk
020 8825 6269

Other Information