Overview and Scrutiny Committee

OSC oversees and manages the scrutiny function of the Council. This includes developing the Members involved in scrutiny and the structures in which scrutiny operates. It also undertakes scrutiny of core aspects of the Council’s operation e.g. performance, budget strategy, crime and disorder, and call-ins and reviews the performance of the Local Strategic Partnership. It also looks at some policies before they go to Cabinet for decision. OSC also ensures that compatible work programmes are developed by all associated Panels and reports annually to Council on the work of scrutiny. The Overview and Scrutiny Committee is able to set up review panels to consider specific issues. The review panels have a fixed term and have to work to an agreed programme.
15 May 2002 - onwards
Fixed
All

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Scheduled Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatus 
Data pager
Data pager
Page 8 of 8, Displaying meetings 71 to 75 of 75 meetings found in selected date range
05 December 201919:0021:00The Atrium, Perceval House, Ealing, W5 2HLScheduled 
09 January 202019:0021:00The Atrium, Perceval House, Ealing, W5 2HLScheduled 
06 February 202019:0021:00The Atrium, Perceval House, Ealing, W5 2HLScheduled 
12 March 202019:0021:00The Atrium, Perceval House, Ealing, W5 2HLScheduled 
26 March 202019:0021:00The Atrium, Perceval House, Ealing, W5 2HLScheduled 

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Select this option to also display any retired members.

Elected Members

PartyNameRoleMembership DatesAttendance
Data pager
Data pager
12
Page 1 of 2, Displaying items 1 to 10 of 15 members/vacancies that match search criteria
Labour
Councillor Sitarah Anjum Member 07/05/2019 - current 100%
Liberal Democrats
Councillor Jon Ball Member 15/05/2012 - current 88%
Labour
Councillor Josh Blacker Chair 09/06/2014 - current 96%
Labour
Councillor Linda Burke Member 22/05/2018 - current 93%
Labour
Councillor Paul Conlan Member 22/05/2018 - current 100%
Labour
Councillor Deirdre Costigan Member 22/05/2018 - current 86%
Labour
Councillor Daniel Crawford Member 15/05/2012 - current 92%
Labour
Councillor Karanvir Singh Dhadwal Member 07/05/2019 - current 100%
Labour
Cllr Paul Driscoll Member 22/05/2018 - current 71%
Labour
Councillor Miriam Rice Member 22/05/2018 - current 86%

Substitutes

No Substitute information needs to be specified as the Substitution type is all. Any elected member may substitute.
Lee Teasdale
teasdalel@ealing.gov.uk
0208 825 7919

Other Information