Skip to main content

Committees

Overview and Scrutiny Committee

OSC oversees and manages the scrutiny function of the Council. This includes developing the Members involved in scrutiny and the structures in which scrutiny operates. It also undertakes scrutiny of core aspects of the Council’s operation e.g. performance, budget strategy, crime and disorder, and call-ins and reviews the performance of the Local Strategic Partnership. It also looks at some policies before they go to Cabinet for decision. OSC also ensures that compatible work programmes are developed by all associated Panels and reports annually to Council on the work of scrutiny. The Overview and Scrutiny Committee is able to set up review panels to consider specific issues. The review panels have a fixed term and have to work to an agreed programme.
15 May 2002 - onwards
Fixed
All
  • Meetings
  • Members
  • Other Information
  • Information about Scrutiny

Meetings

Scheduled Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatusCalendar
Page 9 of 11, Displaying meetings 81 to 90 of 101 meetings found in selected date range
06 August 202019:0021:00Virtual MeetingOccurred
08 October 202019:0021:00Virtual Meeting - Please see link in agenda pack to watch the meetingOccurred
05 November 202019:0021:00Virtual MeetingScheduled
03 December 202019:0021:00Virtual MeetingScheduled
07 January 202119:0021:00Virtual MeetingScheduled
04 February 202119:0021:00Virtual MeetingOccurred
04 March 202119:0021:00MEETING CANCELLED - Due to no businessScheduled
25 March 202119:0021:00Virtual MeetingScheduled
08 April 202119:0021:00Virtual MeetingScheduled
13 May 202119:0021:00The Atrium, Perceval House, Ealing, W5 2HLScheduled 

Members

PartyNameRoleMembership DatesAttendance
12
Page 1 of 2, Displaying items 1 to 10 of 15 members/vacancies that match search criteria
Labour
Councillor Sitarah Anjum Member 07/05/2019 - current 100%
Liberal Democrats
Councillor Jon Ball Member 15/05/2012 - current 90%
Labour
Councillor Josh Blacker Chair 09/06/2014 - current 97%
Labour
Councillor Linda Burke Member 22/05/2018 - current 85%
Labour
Councillor Paul Conlan Member 22/05/2018 - current 100%
Labour
Councillor Deirdre Costigan Member 22/05/2018 - current 88%
Labour
Councillor Daniel Crawford Member 15/05/2012 - current 94%
Conservative
Councillor Joanna Dabrowska Vice-Chair 21/07/2020 - current 100%
Labour
Councillor Karanvir Singh Dhadwal Member 07/05/2019 - current 94%
Labour
Councillor Paul Driscoll Member 22/05/2018 - current 85%

Substitutes

No Substitute information needs to be specified as the Substitution type is all. Any elected member may substitute.
Sam Bailey
BaileySa@ealing.gov.uk
0208 825 7497

Other Information